top of page
S přispěním programu LIFE Evropské unie LIFE17 ENV / GR / 000215 a spolufinancování Zeleného fondu v Řecku

Vybrané mýtné v dubnu meziročně kleslo o pětinu na 746 milionů

Dubnová čísla z mýtného systému odhalují krizi v nákladní dopravě. Celkem stát vybral od nákladních dopravců za užití dálnic a části silnic I. třídy jen 746 milionů korun, což navzdory lednovému rozšíření zpoplatněné sítě představuje meziroční pětinový pokles. Čísla zveřejnila společnost CzechToll, která systém pro stát spravuje. Ještě v březnu mýtné vyneslo miliardu, meziročně o 3,6 procenta více.

Na výši výběru mýtného se podle firmy v dubnu naplno projevil pokles autobusové i těžké nákladní dopravy související s pandemií nemoci Covid-19. I proto stát prodloužil splatnost mýtných faktur. Intenzita dopravy klesala rovnoměrně na dálnicích i zpoplatněných silnicích I. třídy.

Přes pokles intenzity dopravy i nadále roste počet vozidel registrovaných v českém mýtném systému. Na přelomu dubna a května překročil počet vydaných palubních jednotek hranici 400 tisíc kusů. Registrováno bylo více než 465 tisíc vozidel.

Dubnová čísla dělají výraznou čáru přes rozpočet Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Podle původních předpokladů státu se měly letos výnosy z mýta navýšit o 1,5 miliardy korun na přibližně 12,5 miliardy korun. Naplnění těchto předpokladů se kvůli viru a související ekonomické krizi nyní jeví jako nedostižná iluze.

Zdroj: zdopravy

bottom of page